Maski #01


Bydgoska 96

Odlew betonowy | Toruń, Bydgoska 96
Betonabguss | Thorn, Brombergerstraße 96

Tuż przy wejściu na teren posesji przy ulicy Bydgoskiej 96 w Toruniu natknąłem się na taką oto podobiznę. Wygląda mi na odlew betonowy lub gipsowy. Sam budynek zaliczany jest do obiektów secesyjnych. Kogo przedstawia ta płaskorzeźba? Pierwsze skojarzenie – jakiś elektor brandenburski lub król francuski z I połowy XVIII w. Gęsta lwia grzywa była wówczas w modzie choć nie koniecznie każdy władca zdobił głowę palmetą. Wizerunek ekscentrycznego właściciela? W księgach adresowych miasta Torunia z końca XIX w. próżno szukać króli. Mimo to sprawdziłem z ciekawości kto zamieszkiwał pod danym numerem. Oprócz wydawałoby się przeciętnych mieszkańców, jak H. Schmückler (kupiec) lub Emilie Hensel (emerytka) był również starszy lekarz sztabowy (Oberstabarzt) Dr Reepel oraz sam graf rotmistrz W. von der Groeben. Ten ostatni figuruje w księdze mieszkańców z 1892 r. Pozostaje w sferze domysłów to, czy ów wywodzący się z jednego z najstarszych pruskich rodów szlacheckich graf kazał umieścić u wejścia odlew twarzy któregoś ze swoich przodków. Tym bardziej, że nawet nie znam daty budowy budynku.

Na szczęście okazja do lepszego poznania zakamarków będzie już 26 maja. Wtedy to odbędzie się trzecie już z kolei Święto Bydgoskiego Przedmieścia. W programie nie zabraknie wycieczek z przewodnikiem.

4 thoughts on “Maski #01

  1. Mówisz masz 😛 idziesz do AP na Idzikowskiego, zamawiasz teczkę i się dowiadujesz kto miał taki pomysł. Jak na moje te podobizny to ogólnie czysty spontan i wyobraźnia.

  2. a rusz się i znajdź 😛 oj przychodzą panie różne, mówią nazwę ulicy i nr domu i jakoś sobie radzą 😛 duży chłop tez sobie poradzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: