Katarzynka i Hutowo


Kontynuujemy wędrówkę po nieistniejących osadach w granicach administracyjnych miasta Toruń. W części pierwszej odwiedziliśmy Dreiangel, Milchof i Lisi Ogon. Dziś pora na Katarzynkę i Elsnerodę. Najpierw rzut oka na położenie tych miejscowości.

Zapomniane osady

[Rys. 1] Zapomniane osady Katarzynka i Elsneroda
Źródło: 2977 Thorn, Topographische Karte (Messtichsblatt) 1:25000, Reichsamt für Landesaufnahme, 1940.

Zaś na mapie współczesnej miejsca zaznaczone elipsami odpowiadają obszarom 4 i 5.

Katarzynka i Hutowo

[Rys. 2] Kliknij na mapę by uzyskać powiększenie
Źródło: Google Maps, 2012

4. Katarzynka – dawniej Geretowo, niem. Katharinenflur. Prowadzi do niej ulica Kociewska [Fot. 1] . Niegdyś ogromna XVIII wieczna posiadłość, na której terenie współcześnie wybudowano miejskie wysypisko oraz cmentarz komunalny. Należała do Samuela Gereta, toruńskiego burmistrza, księgarza, wydawcy Thornische Wöchentliche Nachrichten. Geret ożenił się w dość późnym wieku z Katarzyną Goebel i to na jej cześć folwark został nazwany Katarzynką, a tłumacząc dokładnie z niemieckiego Łanem Katarzyny. Posiadał również pałac na Rynku Staromiejskim, przebudowany potem na budynek poczty głównej. Dziś na terenie folwarku istnieją jedynie zabudowania należące do Miejskiego Składowiska Odpadów (MSO) w Toruniu. Trudno orzec z jakiego okresu pochodzi budynek na [Fot. 2]. Pozostałych zabudowań naszkicowanych na [Rys. 1] brak. Niemal naprzeciw siedziby wysypiska mieści się miejsce, w którym wszystkie Reksy, Kicie i Perełki znajdują swoje ostatnie legowisko, czyli Tęczowy Las [ Fot. 3]  – grzebowisko dla zwierząt. Niektóre z nagrobków nie odbiegają formą od tych dla ludzi.

Kociewska

[Fot. 1] Ul. Kociewska – odcinek prowadzący do dawnego folwarku | Toruń (Katarzynka), 2012

Siedziba MSO

[Fot. 2] Czyżby ten budynek należał do zabudowań folwarku? Obecnie siedziba MSO | Toruń (Katarzynka), 2012

W Tęczowym Lesie

[Fot. 3] W Tęczowym Lesie | Toruń (Katarzynka), 2012

W roku 1796 Katarzynka została sprzedana rodzinie Elsner – tym samym, którzy posiadali cmentarz rodowy obok stacji wodociągów. Listę kolejnych XIX wiecznych spadkobierców podaje Maercker. Jako odrębna jednostka administracyjna przestaje istnieć w 1950 r. kiedy to nastąpiło przyłączenie do Torunia.

Pałac gereta

[Rys. 3] Pałac Gereta | Toruń (Stare Miasto)
Źródło: Toruński Serwis Turystyczny

5. Hutowo – dawniej Elsneroda, niem. Elsnerode. Pierwotnie jeden z trzech folwarków wsi Mokre. Pierwszym zarządcą (1822 r.) był niejaki Carl Wilm. Począwszy od 1860 r. aż do odzyskania niepodległości posiadłość znajdowała się w rękach Elsnerów. Jakiekolwiek ślady po samym folwarku nie przetrwały do dziś [Fot. 4]. Na miejscu, czyli ulicy Morwowej, na północ od Elany i innych zakładów przemysłowych znajdziemy jedynie wyrwany z ziemi fragment studni [Fot. 5] (choć brak dowodów na to, że w ogóle tam istniała), śmieci i bujną roślinność. Nie zabraknie również rur idących w stronę osadników popiołu [Fot. 6].

Elsneroda

[Fot. 4] Po lewej stronie drogi był folwark | Toruń (Hutowo), 2012

Studnia

[Fot. 5] Wzmiankowana resztka po studni | Toruń (Hutowo), 2012

Rury

[Fot. 6] Rury | Toruń (Hutowo), 2012

Na wschód od folwarku na mapce [Rys. 1] widzimy zabudowania, które istnieją do dziś. Sądząc po wyglądzie musiały powstać w latach zerowych lub dziesiątch XX w. [Fot. 7], [Fot. 8], [Fot. 9], [Fot. 10]. Jeden z tych budynków pełnił rolę leśniczówki, wg mnie ten na ostatnim zdjęciu. Zgodnie z komentarzem Thorna leśniczówką był budynek nr 29.

Morwowa 29

[Fot. 7] Morwowa 29 | Toruń (Hutowo), 2012

Morwowa 31

[Fot. 8] Morwowa 31. Widok od zachodu | Toruń (Hutowo), 2012

Morwowa 31

[Fot. 9] Morwowa 31. Widok od wschodu. Prawa część domu jest zamieszkała | Toruń (Hutowo), 2012

Morwowa 33

[Fot. 10] Morwowa 33 z uschniętym dębem | Toruń (Hutowo), 2012

W 1950 r. Elsneroda podzieliła los Katarzynki i została przyłączona do miasta Toruń. Skąd nazwa Hutowo? Wiem tyle, że pojawia się w oficjalnych spisach i prasie gdzieś około 1923 r.

6 thoughts on “Katarzynka i Hutowo

  1. Lubię cmentarze dla zwierząt, mają specyficzny klimat. Niedaleko mojego domu rodzinnego też był jeden, założony na dziko. Niestety, współcześnie został prawie całkowicie zdemolowany…

  2. Pingback: Las Papowski | Kamień na kamieniu

  3. Pingback: Las Łysomicki | Kamień na kamieniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: