Dużo kamieni w Kamionkach Dużych


Podczas wizytacji Kamionek Dużych nie sposób pominąć cmentarza ewangelickiego wyróżniającego się z daleka w krajobrazie wsi. Jak wykazały oględziny dokonano tu ostatnio wycięcia zarastającej roślinności dzięki czemu odkryta została dotychczas nieznana mi większa części nekropolii. Gdy byłem tu w lato 2011 r. naliczyłem jedynie 12 mogił obmurowanych, krzyż żeliwny wbity tuż obok kamienia pamiątkowego, kawałek ogrodzenia wrośniętego w drzewo oraz płytę poziomą rodziny Grimm wykonaną z piaskowca. Tymczasem okazuje się, że cmentarz zawiera 48 mogił obmurowanych, w tym 14 dziecięcych i 6 podstaw w kształcie pnia dębu.

[Fot. 1] Kamień pamiątkowy i żeliwny krzyż na cmentarzu ewangelickim | Kamionki Duże (gm. Łysomice, pow. toruński), 2013

[Fot. 2] Mogiły obmurowane wraz z podstawami w kształcie uciętych pni dębu | Kamionki Duże (gm. Łysomice, pow. toruński), 2013

[Fot. 3] Fragment ogrodzenia wrośniętego w drzewo | Kamionki Duże (gm. Łysomice, pow. toruński), 2013

[Fot. 4] Płyta pozioma rodziny Grimm | Kamionki Duże (gm. Łysomice, pow. toruński), 2013

Strona lewa:

Adam

Grimm

geb. 1. August

1799

gest. 9. September

1847

Strona prawa:

Christina

Grimm

geb. Aswald

geb. 11 (16?). Dezember

1809

gest. 21. Februar

1874

Płyta oprócz informacji o nazwiskach zmarłych i kluczowych datach zawiera „wierszyki”. Z powodu niemożności odczytania całości nie ustaliłem, czy są to okolicznościowe inskrypcje upamiętniające zmarłych, czy fragmenty Pisma Świętego.

Doliczyłem się również 4 podstaw pod krzyże żeliwne, które rzecz jasna przepadły. Wydawać by się mogło, że i tu złomiarze wynieśli swoje trofea… Już po niecałych 5 minutach poszukiwań w losowo wybranym miejscu pojawiły się sygnały o znalezisku. A oto ażurowe odkrycie.

[Fot. 5] Ażurowa niespodzianka | Kamionki Wielkie (gm. Łysomice, pow. toruński), 2013

Być może tak to powinno wyglądać, gdyby było nietknięte.

[Fot. 6] Ażurowy krzyż żeliwny | Kamionki Wielkie (gm. Łysomice, pow. toruński), 2013

Spójrzmy na detale.

[Fot. 7] Zdobienia podstawy krzyża | Kamionki Duże (gm. Łysomice, pow. toruński), 2013

Znalezisko zostało ukryte. I to nie jedyna niespodzianka. Kilka metrów obok płyty Familie Grimm, cienka warstwa liści, patyków i ziemi ukrywała coś twardego. Po odsłonięciu na światło dzienne wyszła druga piaskowcowa płyta pozioma rodziny Aswald.

[Fot. 8] Płyta pozioma rodziny Aswald | Kamionki Duże (gm. Łysomice, pow .toruński), 2013

Zgodnie z opisem nagrobek powinien kryć zwłoki Caroline Aswald geb. Oswald (1806-1876), Wilhelma Aswald (1832-1871) i Fridricha Aswald (1806-1875). Podobnie jak w poprzedniej płycie pod nazwiskami i datami występują nieodczytane „wierszyki”.

Wypada podziękować gminie Łysomice, że oczyściła cmentarz z zarastającej roślinności, a tym samym  przygotowała go do stanu, w którym można przystąpić do remontu nagrobków.    O samych Kamionkach napiszę jeszcze w tym miesiącu, bo jak się okazuje pozostało tam całkiem sporo z architektury, którą można znaleźć na przedwojennych pocztówkach z tego zakątka.

Reklamy

3 thoughts on “Dużo kamieni w Kamionkach Dużych

  1. Pingback: Kamionki | Kamień na kamieniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: