Majówka z historią


W tegoroczną majówkę polecam dwa wydarzenia z historią w tle.

  1. 30 kwietnia o 18:00 stowarzyszenie Nasz Podgórz i stowarzyszenie historyczno-wojskowe Kaponiera organizują debatę podgórską o roli Legii Cudzoziemskiej w kontekście polskich powstań narodowych. Wszystkie niezbędne dane znajdą Państwo na poniższym plakacie.

  2. 2 maja o 10:00 ranczo Pod Olszyną, toruński dziennik Nowości i stowarzyszenie Rowerowy Toruń zapraszają na majówkowy rajd rowerowy z przewodnikiem na trasie Toruń – Nowy Ciechocinek. Trasa wiedzie przez poligon, w programie m. in.: zwiedzanie schronów z Punktu Oporu Otłoczyn z 1944 r., a także rowerowa gra terenowa związana z tematyką dawnej prusko-rosyjskiej granicy zaborów. Wszelkie niezbędne informacje dla uczestników (uwaga zapisy!) znajdują się TUTAJ.

    [Fot. 1] Jeden ze schronów nad Tążyną | Otłoczynek (gm. Aleksandrów Kujawski, pow. aleksandrowski), 2007
    źródło: Wikipedia

    Mam nadzieję, że przewodnikowi uda się przemycić co nieco tanatoturystyki i uczestnicy będą mogli się zapoznać z namacalnym dowodem bytności osadników olęderskich , czyli cmentarzem ewangelickim w Nowym Ciechocinku, który znajduje się raptem równe 100 m. od rancza.

    [Fot. 2] Zdewastowany grobowiec Marthy Brandt na cmentarzu ewangelickim | Nowy Ciechocinek (gm. Aleksandrów Kujawski, pow. Aleksandrowski), 2013

Reklamy

3 thoughts on “Majówka z historią

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: