Prace renowacyjne na cmentarzu ewangelickim w Toruniu-Rudaku, 13.07.2013


To była iście mokra robota. Deszcz od mżawki po ulewę i na odwrót. Strój roboczy był suchy dopiero wczoraj wieczorem, a opad na tyle dopingujący, że żaden z uczestników nie chciał przemoczyć aparatu. Dlatego zdjęć z prac brakuje, zamiast tego są zdjęcia z niedzielnej inspekcji ukazujące co zrobiono.

Zlikwidowano połowę kartoflisk, wądołów i różnego rodzaju lejów, które były efektem prac odkrywkowych. Powoli powierzchnia cmentarza się wyrównuje, aczkolwiek do stworzenia alei głównej jeszcze droga daleka.

[Fot. 1] Cmentarz ewangelicki | Toruń (Rudak), 2013

Odkryto kolejną mogiłę obmurowaną. Odnajdywanie nowych nagrobków po zakończeniu etapu odkrywkowego zdarza się na każdej renowacji. Nie zaskoczy mnie gdy natkniemy się na kolejne. Jak dotąd znaliśmy sam postument, teraz do kompletu „ramka”. Co ciekawe z dwudziestolecia międzywojennego, a takie znaleziska powinny  teoretycznie najbardziej wystawać znad ziemi. Obkop trzeba będzie pogłębić. Stan na dziś, nagrobków sztuk 105.

Fot. 2. Nowo odkryta mogiła obmurowana z dwudziestolecia międzywojennego | Toruń (Rudak), 2013

Teraz najważniejsze. Podniesiono dwa nagrobki. Zdjęcia z serii before-after. Pierwszy [fot. 3] to model z lat 30 XX w. Drugi [fot.4] to piaskowcowa, mocno zwietrzała płyta z do dziś nierozczytaną inskrypcją tkwiąca tuż obok widocznej mogiły z postumentem stylizowanym na skałki. Na oko koniec XIX w. Następnym razem zostanie przyklejona na stałe. Jej stan nie pozwala na szorowanie, bo napis starłby się.

[Fot. 3] Nagrobek przed (z 22.04.2013) i po podniesieniu (13.07.2013) | Toruń (Rudak)

[Fot. 4] Nagrobek przed (28.04.2013) i po postawieniu (13.07.2013) | Toruń (Rudak), 2013

Musicie wierzyć na słowo, ale tą mogiłę zastaliśmy pierwotnie odwróconą do góry nogami. Ktoś musiał mieć naprawdę dużo samozaparcia podczas plądrowania tego nagrobka. Została przywrócona do konfiguracji w jakiej być powinna.

[Fot. 5] Mogiła nie stoi już do góry nogami | Toruń (Rudak), 2013

Nie zabrakło kolejnych znalezionych elementów z inskrypcjami. Oto druga ze znalezionych porcelanowych płytek. Niestety znowu tylko w kawałku.

[Fot. 6] Porcelanowa płytka inskrypcyjna | Toruń (Rudak), 2013

A to urobek z prac polowych.

[Fot. 7] Urobek z wyrównywania cmentarza | Toruń (Rudak), 2013

Wczoraj ukazał się również artykuł o naszej mokrej robocie na cmentarzu w toruńskich Nowościach.

[Fot. 8] S. Spandowski, Szlachetna pasja, „Nowości”, nr 163 z 15.07.2013 r, s. 8

Klejenia, stawiania, prostowania, zabezpieczania, szorowania, opisywania nie zabraknie przez następne kilka(naście) spotkań. NAJBLIŻSZA AKCJA RENOWACYJNA W NIEDZIELĘ 21 LIPCA OD 9:00 do 15:00. Chętni mogą sie zapisać na stronie wydarzenia – TUTAJ lub po prostu przyjść na cmentarz i dołączyć. Wszelkie narzędzia są do dyspozycji, ale jakby ktoś wsparł nas drugą taczką to byłoby super.

4 thoughts on “Prace renowacyjne na cmentarzu ewangelickim w Toruniu-Rudaku, 13.07.2013

  1. Pingback: Renowacja cmentarza ewangelickiego w Toruniu – Rudaku, przy ul. Rudackiej 27 | Kamień na kamieniu

  2. Praca potrzebna i jak najbardziej pożyteczna. Takie działania pozwalają nam wszystkim zahcować więź w przeszłością, więc jak sądzę tym bardziej powinny być doceniane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: