Tajemniczy budynek na Rudaku


Nie jest to zagadka, lecz prośba o oświecenie w następującej materii. Niedaleko skrzyżowania ul. Łódzkiej z ul. Lipnowską i Trasą Wschodnią prowadzącą na nowomoście, tuż przy stawie będącym glinianką stoi sobie pewien budynek. Poza – jak mi się wydaje – zbyt dużym kominem charakteryzuje się specyficznymi detalami umiejscowionymi przy dwóch zamurowanych wejściach. Nie są może one wyszukane, ale na pewno zastanawia, co robią kule na każdym ze schodków i dlaczego schodki nie są kanciaste tylko posiadają zewnętrzny łuk? To narzuca raczej tezę, że nie było to zwykłe pomieszczenie gospodarcze zbudowane z cegły. Na budynek służący wyłącznie do celów mieszkalnych także nie wygląda. Szkopuł w tym, że nie wiem w jakim czasie go zbudowano. Nieopodal znajdowała się kiedyś największa cegielnia w lewobrzeżnym sąsiedztwie Torunia. Być może wtedy wybudowano coś w rodzaju wartowni? Skojarzyło to mi się z dość dużymi wartowniami bydgoskiego D.A.G., z tym że one powstały w czasie II wojny światowej. Poza tym ze względu na swoją funkcję nie posiadały trójkątnego dachu. Z ksiąg wieczystych wiem tylko tyle, że obecnie budynek wraz ze stawem należy do pobliskiej firmy poligraficznej.

Czy ktoś z Państwa wie cokolwiek więcej? Zdjęcia zrobiono pod koniec 2013 r.

[Fot. 1] Tajemniczy budynek – widok od wschodu | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 2] Tajemniczy budynek – widok od północnego wschodu | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 3] Wejście od strony północnej | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 4] Schody z zachowaną częścią kuli przy północnym wejściu | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 5] Resztki drewnianych okien na piętrze | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 6] Wejście od strony zachodniej | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 7] Kule na schodach przy zachodnim wejściu | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 8] Schody prowadzące nad staw | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 9] Tajemniczy budynek – widok od strony południowej | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 10] Glinianka przy tajemniczym budynku | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 11] Wartownia D.A.G. | Bydgoszcz (Żółwin), 25.03.2013

 

[Rys. 1] Umiejscowienie tajemniczego budynku Źródło: na podstawie Google Maps, 2014

Reklamy

7 thoughts on “Tajemniczy budynek na Rudaku

  1. Na niemieckiej mapie topograficznej 1:25000 z 1940 roku, budynku jeszcze nie ma, jest za to glinianka. Na polskiej 1:50000 z 1925 r. nie ma nawet glinianki. Na mapie ewidencyjnej obiekt oznaczony jest jako budynek przemysłowy, wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną sanitarną, bez podanej daty budowy.
    Zabudowania znajdujące się o 50 m na N-W pochodzą z lat 1926-30 (są oznaczone na mapie z 1940).
    Niestety nic więcej nie wiem.

    • Budynek może pochodzić z lat 40./50. lub 50. XX wieku, co prawda podobne cechy mogło mieć i budownictwo z lat 30. To jakby połowa budowli – nieco myli identyczny gzyms północny, taki jak w całym obiekcie. Może tak było zresztą od początku, może to drogówka, budynek celny lub jakaś wartownia, stróżówka przy gliniance. W stylu mocno zredukowanego dworku polskiego. W różnych okresach, w tym czasie również, odzywają się tendencje stylu narodowego. Stąd ozdobne schody z kulami i podobne zagospodarowanie najbliższego otoczenia.Jedyna stolarka okienna zdaje się pochodzić z lat 1900-1945 – w typie jakby okna przemysłowego. Wielkość okien w elewacji fot. 9 (powinno być pd.) trafnie została zestawiona z budynkiem Wartowni D.A.G. w Bydgoszczy – zapewne z lat końca 30. -40. XX wieku (to echo modernizmu).

  2. Dziękuję za wszelkie sugestie. Budynek raczej na pewno stanowi pierwotną całość. Faktycznie na mapie z 1940 nie ma, glinianka pojawia się już na mapie z 1909, nie ma jej na tej z 1878 – map z lat pomiędzy wymienionymi nie mam. Cały szkopuł w tym, kto trudziłby się tak ozdabiać wartownię. A może to coś w rodzaju kącika rekreacyjnego?

  3. Budynek w latach 60 XX wieku był przedszkolem dla dzieci z pobliskich domów. (Mój tata z rodzeństwem tam uczęszczali). Później zamieszkiwał w nim dyrektor cegielni. (Informacje te mam od mojej babci która cały życie mieszkała w tej okolicy i wiedziała o niej wszystko). Jeszcze parę lat temu mieszkała tam rodzina, która została przesiedlona ponieważ teren wraz ze stawami wykupił go zakład poligraficzny. Wejścia do budynku zostały zamurowane gdyż był rozkradany przez złomiarzy poszukujących resztek kabli elektrycznych. Wystarczy pochodzić i popytać się mieszkańców którzy mieszkają w tej okolicy póki jeszcze żyją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: