Las Lulkowski


Był Las Łysomicki, był Las Papowski, czas na kolejny – Las Lulkowski, okalający Toruń od północnej strony. Oddziela on miasto od wsi o nazwie, jak można się łatwo domyśleć, Lulkowo. Północną i południową granicę już znamy, wschodnia to Las Łysomicki, a zachodnia Las Piwnicki – z rezerwatem o tej samej nazwie. W odróżnieniu od już opisanych znajduje się całkowicie poza terytorium Torunia. Zdumiewające, że przebieg jego południowej granicy na mapie sprzed 105 lat jest identyczny z dzisiejszym przebiegiem granic administracyjnych miasta. Wówczas administracyjnie wchodził w skład wsi Lulkowo, a od południa sąsiadował z wsią Wrzosy.

[Rys 1] Las Lulkowski (Lulkauer Wald) w granicach wsi Lulkowo (Lulkau)

[Rys. 2] Granice Lasu Lulkowskiego na mapie satelitarnej Google, 2014

Do lasu wszedłem od strony ul. Ugory mijając Milchof opisywany TUTAJ. Główny trakt prowadzący do Lulkowa był utwardzany walcem. To skutek dość coraz większej popularności tej drogi jako skrótu do Torunia. Zszedłem z tej drogi i bocznymi ścieżkami skierowałem się ku arterii przy której stoi była leśniczówka. W 1892 r była to gajówka, w 1909 już leśniczówka (murowana). Jeszcze na mapie z lat 60 XX w. funkcjonuje jako leśniczówka Lulkowo. Teraz to gospodarstwo prywatne. Na miejscu powstał czworonogi problem ze zrobieniem zdjęcia. Gospodarz najwyraźniej myśli, że mieszka w leśnej głuszy, kilkanaście kilometrów od cywilizacji to i zamykać bram wjazdowych nie trzeba. A trzeba, bo w przeciwnym razie psy dobierają się do każdego kto tamtędy przechodzi. Zdjęcie leśnego domku zostało zrobione dopiero wtedy gdy zaszyłem się w krzakach na tyle daleko, że psy nie miały mnie w zasięgu wzroku.

[Fot. 1] Las Lulkowski | gm. Łysomice, 2014

[Fot. 2] Droga do dawnej leśniczówki jest oznakowana jako przeciwpożarowa | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

[Fot. 3] Dawna leśniczówka | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

Po przygodzie z psami zamiast iść prosto do mostku na Strudze Łysomickiej, czmychnąłem w stronę zachodnią i natknąłem się na młodnik. Tu szkółka, tam wycinka, a gdzie starodrzew?

[Fot. 4] Szkółka leśna | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

[Fot. 5] Krajobraz po wycince | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

[Fot. 6] Młodnik sosnowy | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

Nareszcie Struga. Gdyby tylko była kładka w miejscu, w którym przecięła mi drogę to od pomnika poległych dzieliłoby mnie niewiele. A tak musiałem cofnąć się wzdłuż nurtu do mostku. Co się odwlecze to nie uciecze, na łąkę śródleśną dojdę prędzej. Łąka śródleśna to miejsce, w którym nienazwany potok zbierający wody z pól w okolicach Wytrębowic, Kowrozu, Lulkowa i Ostaszewa łączy się ze Strugą Łysomicką.  Zaskoczył mnie zbiornik wodny w pobliżu, którego 2 lata temu nie było.

[Fot. 7] Struga Łysomicka | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

[Fot. 8] Struga Łysomicka | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

[Fot. 9] Sztuczny zbiornik wodny na łące śródleśnej | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

[Fot. 10] Miejsce, w którym nienazwana struga wpada do Strugi Łysomickiej | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

Idąc dalej głównym traktem na północ dojdziemy do Lulkowa. Po wyjściu z lasu znajdziemy się na osławionej ulicy Kon-Tiki prowadzącej do centrum wsi, przy której znajduje się cmentarz ewangelicki –  informacje znajdziecie TUTAJ. Warto pamiętać o zielonym szlaku martyrologii przechodzącym przez Las Lulkowski. Nie zahacza on jednak o miejsce rozstrzelania w 1939 r. kilku mieszkańców okolicznych wsi [1].  Bez dokładnej mapy np. z Geoportalu ciężko znaleźć tą tablicę pamiątkową.

[Fot. 11] Tabliczka ul. Kon-Tiki | Lulkowo (gm. Łysomice), 2012

[Fot. 12] Przez las przechodzi zielony szlak martyrologii | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

[Fot. 13] Pomnik upamiętniający rozstrzelanie 5 mieszkańców okolicznych wsi przez Selbschutz w 1939 r. | Las Lulkowski (gm. Łysomice), 2014

 Przypisy:

[1] T. Jaszowski, Niemy świadek, Bydgoszcz: Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, 1971, s. 37-38 – link.

2 thoughts on “Las Lulkowski

  1. na tej ulicy kon-tiki jest też stary cmentarz chyba ewangelicki ale nie jestem pewny
    pisaliście o tym ?
    bo nie mogę nic znaleźć co to za miejsce 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: