Zwiedzanie elektrociepłowni EC1


Nie dali wejść na komin. Nawet na pierwszą galerię. Zdobycie szczytu hałdy miału węglowego także nie wchodziło w rachubę. Mimo to było ciekawie, stanowczo za krótko, a momentami hucząco-warcząco. Przy okazji pozdrawiam Podróże i nie tylko, które również uczestniczyły w wycieczce. Nikt nikomu się nie przedstawiał, wszak każdy bloguje w konspiracji 😉

Tak wyglądała elektrociepłownia EC1 kilka lat temu, w tanim hdr-owym anturażu.

[Fot. 1] EC1 | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2008

Wycieczka odbyła się 7 września tego roku. Prawdę mówiąc niewiele pamiętam ze szczegółów dotyczących procesu tworzenia i dostarczania ciepła. Ażeby nie wprowadzać nikogo w błąd ograniczę się do nazw kilku budynków, bez których elektrociepłownia istnieć nie może. Najpierw weszliśmy do żółtego obiektu, czyli budynku produkcji ciepła. Tu najważniejsze jest centrum dowodzenia – nastawnia ciepła. W nastawni, jak sama nazwa wskazuje, nastawia oraz kontroluje się cały proces produkcji i przesyłu do węzłów cieplnych. Za pomocą telemetrii można zdalnie kontrolować każdy węzeł cieplny znajdujący się w sieci cieplnej elektrociepłowni EC1 umieszczony dajmy na to w bloku.

[Fot. 2] Idziemy do budynku produkcji ciepła | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 3] Nastawnia ciepła, część odpowiadająca za produkcję ciepła | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 4] Nastawnia ciepła – część odpowiadająca za kontrolę | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

Ciepło to znaczy energia z węgla poddany procesowi spalania w kotłowni. W sezonie grzewczym EC1 spala 10 wagonów węgla na dobę.

[Fot. 5] W kotłowni EC1 | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 6] W kotłowni EC1 | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 7] W kotłowni EC1 | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

Młyn węglowy.

[Fot. 8] Młyn węglowy | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

Węgiel do pieca trafia za pomocą podajnika, pasu transmisyjnego. Spaliny zanim ujdą przez komin muszą obowiązkowo przejść przez elektrofiltry umieszczone w niebieskim budynku.

[Fot. 9] Podajnik węgla | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 10] Budynek niebieski, tam znajdują się elektrofiltry | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 11] Pod kanałami transportującymi spaliny do elektrofiltrów | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

Komin ma 225 m. wysokości i jest najwyższym obiektem w Toruniu. Daleko mu jednak do najwyższych kominów innych elektrociepłowni. W tej konkurencji rekord dzierży komin elektrowni w Jaworznie (306 m.), a za nim 18 wyższych kominów od toruńskiego. Mimo to nasz pozostaje charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego. Widać go w promieniu nawet 30 km, na przykład z punktu widokowego obok zamku w Raciążku. Umieszczono na nim nadajniki wielu stacji radiowych oraz telefonii komórkowych, dzięki czemu zarabia na swoją konserwację.

[Fot. 12] Komin (225 m.) | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 13] Galeria na kominie EC1 | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

 Co ciekawe woda używana w elektrociepłowni musi spełnić o wiele bardziej restrykcyjne normy aniżeli woda dostarczana do gospodarstw domowych. Trzymana jest w specjalnych zbiornikach na terenie zakładu.

[Fot. 14] Rury transportujące wodę do EC1, w tel hałdy miału węglowego używanego do spalania | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 15] Zbiornik wodny | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

Elementy -ciepłowni w zarysie pokazałem, brakuje mi elementu elektro-. To prawdopodobnie budynek na lewo od budynku produkcji ciepła gdzie powinien być umieszczony generator prądu i transformator skąd prąd transportowany jest siecią przesyłową. Albo coś mi się pomyliło…

W trakcie dnia otwartego zorganizowany był także festyn dla dzieci, uczestnicy mogli zgłębić tajniki działania węzła cieplnego.

[Fot. 16] Podobno na zdjęciu jest król Julian | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 17] Omawianie działania węzła cieplnego | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

[Fot. 18] Biurowiec EC1 | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

Szczypta czasów minionych. Elektrociepłownię wybudowano w latach 1978-1985. Przed 1945 r. tereny te były częścią wsi Grębocin, a na miejscu EC1 istniała największa podtoruńska cegielnia. Przez jej teren przechodziła zlikwidowana linia kolejowa z 1902 r. łącząca Toruń-Mokre z Lubiczem Dolnym. Tory szły dzisiejszymi ulicami: Ceglaną, Szczęsną i Przelot, a przystanek kolejowy Grębocin-Cegielnia stał mniej więcej tam gdzie widzimy biało-niebieską ścianę magazynu na [fot. 20].

[Fot. 19] Tędy szła linia kolejowa Toruń Mokre – Lubicz Dolny | Toruń (Grębocin nad Strugą, ul. Ceglana), 2014

[Fot. 20] Na miejscu biało-niebieskiego budynku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie stał przystanek kolejowy Grębocin-Cegielnia | Toruń (Grębocin nad Strugą), 2014

3 thoughts on “Zwiedzanie elektrociepłowni EC1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: