Cmentarze, Wisła, Kujawy #01


Tuż przed uroczystością w Słońsku Górnym pognałem na cmentarz w celu zrobienia dokumentacji każdego z nagrobków. Wówczas nie wiedziałem jeszcze, że za 2 dni okaże się ona nieaktualna. To z powodu nadmiaru rewelacji, które złośliwie pojawiły się w czasie przysłowiowej ostatniej godziny. Poniekąd irytujące znaleziska, bo świadczą o nieskończonej pracy są jednocześnie wyzwaniem na przyszły rok. Przygoda z cmentarzem nie skończyła się wraz z nabożeństwem i odsłonięciem tablicy. Cieszę się, że nie można tego odfajkować i zapomnieć. Pozostaje odwieczny problem, co zrobić z metalowymi tabliczkami, które poddane kuracji poprawiającej czytelność nazwisk zimują w bezpiecznym miejscu. Niemal wszystkie żeliwne elementy natychmiast ginęły. Na pocieszenie dodam tylko, że nadal istnieją i wiadomo gdzie są.

[Fot. 1] Jedna ze znalezionych tablic
Wyk. T. Słowikowski

Widok wieży kościoła w Raciążku towarzyszył mi podczas każdych prac, podobnie jak świadomość, że gdzieś niedaleko znajduje się przystań wiślana. Zatem trasa jest już z grubsza ustalona. Spójrzmy jeszcze tylko na olęderską chałupę z 1753 r. Zabytek to jedyny w swoim rodzaju, starszy niż cały Ciechocinek. Ma nawet opiekuna z urzędu, jak podpowiada logo umieszczone na obiekcie. Nie pytam co opiekun zrobił przez ćwierć wieku dla zabytku, bo odpowiedź widzę na własne oczy. Po raz ostatni?

[Fot. 2] Drewniana chałupa olęderska (ul. Słońsk Górny 20). Wejście od podwórza | Ciechocinek (Słońsk Górny), 2014

[Fot. 3] Drewniana chałupa olęderska (ul. Słońsk Górny 20). Wejście do zawalonej części inwentarskiej | Ciechocinek (Słońsk Górny), 2014

Spoglądam na starą wigówkę 1:25 000 z okolicami Ciechocinka. Wczesne wydanie powstałe przez złączenie kopii map niemieckiej i rosyjskiej po odpowiednich stronach zaborów. Nawet nie spolszczyli nazw. Niemcy także części map nie aktualizowali i w 1943 r. wydali Grossblatt z wprawdzie niemieckimi nazwami miejscowości, ale zachowali oznaczenia granicy zaborów i jej infrastrukturę. Co z tego wszystkiego wynika? Gdy się to na oko pomierzy to wychodzi, że gdzieś w okolicach domu nr 62 istniał kordon rosyjski. Cegła z 1892 r. ubrana w winorośl trzyma się fest.

[IL. 1] 1) P37-S27-F Ciechocinek, 1:25 000, WIG, 1931; 2) GB57 Thorn-Gollub-Leipe, 1:100 000, 1943

[Fot. 4] Dom nr 62 z 1892 r., w pobliżu którego stał kordon rosyjski | Ciechocinek (Słońsk Górny), 2014

Stare chałupy prezentowałem w Powidokach ze Słońska. Nie zauważyłem wówczas, że w ogrodzie gospodarstwa nr 78 stoi rzeźba. Jakiż to żal, ból, czy zażenowanie malujące się na twarzy skrywają dłonie? Powodów do takiej figuracji każdy z nas znajdzie mnóstwo.

[Fot. 5] Rzeźba na terenie gospodarstwa nr 78 | Ciechocinek (Słońsk Górny), 2014

Przy skrzyżowaniu ul. Słońsk Górny z ul. Lipnowską będącą granicą Ciechocinka druga rzeźba. Nepomuk, co od otmętów wiślanej toni ludność uzdrowiska chroni.

[Fot. 6] Św. Jan Nepomucen | Ciechocinek (Słońsk Górny), 2014

Jeszcze raz Nepomuk, bo kadr powyższy do najinteligentniejszych nie należy, tak samo jak stosowanie cokołu o wiele bardziej masywnego w stosunku do samej rzeźby.

[Fot. 7] Św. Jan Nepomucen | Ciechocinek (Słońsk Górny), 2014

Asfalt się kończy, wał zaczyna. Żadnych łódek, żadnych pomostów. No tak, przystań wyemigrowała do Siarzewa. Na terenie Ciechocinka przystani nie ma od co najmniej 1935 r., choć przeniesienie mogło odbyć się wcześniej. Wydaje mi się, że to sprawka powodzi z 1924 r. Znów odwołam się do map.

[IL.2] 1) A37-B28 Lipno, 1:25 000, WIG: 1925; 2) P37-S28 Lipno, 1:25 000, WIG: 1935 (na czerwono orientacyjne miejsce przystani zaznaczone na mapie obok, na niebiesko współczesne położenie przystani);

Tymczasem na współczesnej mapie w Geoportalu mamy mały galimatias, bo zaznaczono na niej wyłącznie przystań w tym samym miejscu, co na mapie z 1925 r. Przypadek czy błąd?

[Il. 3] Przystań na mapie z Geoportalu zaznaczono tam gdzie była jeszcze w 1925 r. Czerwony kwadrat pokazuje lokalizację współczesnej przystani.

[Fot. 8] Wisła, 711 km biegu rzeki, 2014

Naprzeciwko dzisiejszej przystani widzimy niskie zbocza niezasiedlonej od kilkudziesięciu lat Zielonej Kępy. W tym roku zdobywałem Kępę Dzikowską, Zielona będzie celem za rok. Nie jest aż tak trudno się na nią dostać, swego czasu zostało to sprawdzone od strony Włęcza, bez użycia łodzi. Jednak Kępa Zielona pozostaje o wiele większym terenem do eksploracji niż Kępa Dzikowska.

[Fot. 9] Pod drugiej stronie Wisły widzimy Zieloną Kępę, 2014

Zatem przystań wiślana położona jest dokładnie na 710 km biegu rzeki, w Siarzewie. Mamy dwa pomosty. Przy jednym cumuje „Bas”, przy drugim – jak zgaduję – motorówka ratownicza. Obok jacht i łódź, która wtedy widocznie nie zwróciła mojej uwagi… Błąd to duży, ale wszystkiego możemy się dowiedzieć TUTAJ.

[Fot. 10] Przystań wiślana | Siarzewo (gm. Raciążek, pow. aleksandrowski), 2014

[Fot. 11] Przystań wiślana | Siarzewo (gm. Raciążek, pow. aleksandrowski), 2014

[Fot. 12] 710 km biegu Wisły | Siarzewo (gm. Raciążek, pow. aleksandrowski), 2014

[Fot. 13] Przystań wiślana | Siarzewo (gm. Raciążek, pow. aleksandrowski), 2014

W oddali widzimy wielki słup elektryczny ustawiony na mniej znanej Koziej Kępie.

[Fot. 14] Słup elektryczny na Koziej Kępie, 2014

Raciążek na górze, a ja na dole wśród hektarów kukurydzianych pól. Którąkolwiek z dróg bym nie szedł, zawsze natrafię na jakieś ruiny.

[Fot. 15] Kukurydziane pola | Siarzewo (gm. Raciążek, pow. aleksandrowski), 2014

[Fot. 16] Ruiny. Pewnie chlewik | Siarzewo (gm. Raciążek, pow. aleksandrowski), 2014

[Fot. 17] Kościół w Raciążku widziany z Siarzewa | Siarzewo (gm. Raciążek, pow. aleksandrowski), 2014

Siarzewo płynnie przechodzi w Podole gdzie drogowskazy zaprowadzą nas do 470-letniego dębu, ale o tym w następnej części.

Reklamy

3 thoughts on “Cmentarze, Wisła, Kujawy #01

  1. Pingback: Cmentarze, Wisła, Kujawy #02 | Kamień na kamieniu

  2. Generalnie wg mojego rozeznania to „przystań”, która obecnie jest w Ciechocinku czy w Siarzewie, jest przesunięta w stosunku do tej powojennej o jakieś 50/100 metrów. Podobno wcześniej była tam gdzie obecnie mają siedzibę wędkarze. Lewa strona drogi z Ciecha. Przystań jest po prawej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: