Pokonferencyjne utyski cmentarne


Swój pozna swego nawet na konferencji. Po tym, że będąc w garniturze ma w bagażniku szpadle, mackę saperską, szczotkę i cały też szpej cmentarnika. I zamawia pizzę na cmentarz. Czyli albo jesteśmy całkiem normalni albo takich wariatów jest więcej. Nie będę streszczał całego drugiego dnia polsko-niemieckiej konferencji „Ziemia skrywa kości”, bo to uczyniłem na profilu Lapidariów – TUTAJ.
Przyszło nam występować na sam koniec. Last but not least, jak to mówią. Właściwie było o tym, co powinno stanowić pokłosie poznańskiej konferencji, czyli o wynikach i wnioskach ze zliczania kujawsko-pomorskiej ewangelickiej atlantydy, o podziale zapomnianych cmentarzy względem działań po 1945 (choć cmentarze ginęły i przed 1945), o kilku uwagach terminologicznych i na koniec o tym co najważniejsze we wspólnym działaniu. Streścić to wszystko w niecały kwadrans było karkołomnym zajęciem. Na szczęście zostaną wydane materiały pokonferencyjne gdzie z radością się rozpiszę.
Wielkopolska ewangelicka atlantyda jest o wiele większa. Co za tym idzie, więcej jest inicjatyw i grup zajmujących się tematyką ratowania cmentarzy. Gdyby uczciwie policzyć to przydałby się jeszcze jeden dzień na wspólną prezentację swoich działań. Nie traktuję tego jako wyrzutu w kierunku organizatorów, ale jako asumpt do zorganizowania w przyszłości kolejnej konferencji pod tym samym szyldem. Rokroczne albo co dwuletnie spotkania, wymiana doświadczeń, podsumowanie badań teoretycznych, wspólne warsztaty pod okiem profesjonalistów z zakresu archeologii,  konserwatorstwa zabytków, kamieniarstwa i architektury krajobrazu. Tak to właśnie widzę. No wiem, marzenie ściętej głowy. Tyle, że w przeciwnym wypadku będziemy mogli jedynie załamywać ręce, wskazywać winnych i jęczeć, że tam już zrobili parking, a tam teraz stoi sklep, a tam to ksiądz kazał na poszerzenie cmentarza katolickiego zabrać. Poszczególne inicjatywy mają nader często charakter efemeryczny i przydałoby się jakoś pokazać, że są cząstką wielkiej całości, a przy okazji nauczyć jak to zrobić dobrze. Dlatego wieńcząca konferencja o charakterze multidyscyplinarnym jest koniecznie potrzebna. Jedyne co mi zabrakło w Poznaniu to kompletne pominięcie wątku jakże modnej tanatoturystyki, w której cmentarze stanowią niezbędny składnik. Był on obecny nie wprost przy prezentacji dziedzictwa Puszczy Pyzdrskiej, lecz nie wyrażony wprost.
Kiedy doczekamy się identycznej konferencji w kujawsko-pomorskim? Toruńskie „Nekropolie i miejsca pamięci” z 2013 roku były wyłącznie jednorazowym tematem z cyklu „Region kujawsko-pomorski w przeszłości” i służyły nie tyle cmentarzom, co umacnianiu wizerunku rzekomo historycznego regionu kujawsko-pomorskiego. Żeby nie skłamać, były także dwie sesje humanistyczne w 2009 i 2011 roku, organizowane m. in. przez studenckie koła naukowe UMK, gdzie zapomniane cmentarze zaistniały wśród referatów odmieniających „miejsca pamięci” we wszystkich przypadkach, ale to jak dla mnie zbyt mało.
Ratujmy póki mamy co ratować – jak apelują cmentarnicy z Kępna.

[Fot. 1] Slajd z wystąpienia stowarzyszenia Socjum Kępno i okolice | Poznań, 2016

[Fot. 2] Tak, to ja | Poznań, 2016

[Fot. 3] Ziemia skrywa kości, a teczka katalog wystawy | Poznań, 2016

[Fot. 4] Konferencji towarzyszyły wystawy. Tu Nekielskie Olędry | Poznań, 2016

[Fot. 5] Flagowy symbol Puszczy Pyzdrskiej – domy z żelaza. Mało kto wie, że na ziemi dobrzyńskiej także występowały, tylko że żelaza w nich było tyle co kot napłakał | Poznań, 2016

[Fot. 6] Pod krzyżem z Wielkich Łunaw komitet organizacyjny zamyka konferencje | Poznań, 2016

[Fot. 7] Prezentacja Lapidariów | Poznań, 2016

Reklamy

4 thoughts on “Pokonferencyjne utyski cmentarne

  1. Pingback: Grupa Lapidaria – zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw, czyli o społecznym ratowaniu cmentarzy w województwie kujawsko-pomorskim | Kamień na kamieniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: