Dreptanie po Lubiczu #2


Zdjęcia zespołu młynów pokazane były przy okazji wycieczki – TUTAJ, ale jeśli już jesteśmy przy młynach to warto zaprezentować następne znalezisko z sieci. Na jednym z portali aukcyjnych znalazłem zdjęcie opisane jako zrobione w Lubiczu. Żołnierz Wehrmachtu nie pozostawia wątpliwości, że zrobiono je w czasie wojny. Odnalezienie sfotografowanego budynku nastąpiło przypadkowo. Gdyby nie lipcowe słońce zrobiłbym zdjęcie ukazujące front budynku. Pierwotnie zakładałem, że fotograf zrobił zdjęcie od zaplecza jednemu ze stojących wzdłuż ul. Dworcowej domów tymczasem poszukiwany stoi tuż obok młyna. Okna wymieniono, wstawiając nawet na balkonie. Zwielokrotniono też liczbę kominów, co wskazuje na powiększenie liczby mieszkających tam rodzin. Ciekawe, że wraz z pozostałymi obiektami zespołu młyńskiego figuruje w rejestrze zabytków od 2009 r.

[Fot. 01] Znalezione na portalu aukcyjnym | Lubicz (Lubicz Dolny), I poł. lat 40. XX w.

[Fot. 02] Budynek z fotografii powyżej | Lubicz (Lubicz Dolny), 2013

Cygański pałacyk znają wszyscy. To niekwestionowany symbol Lubicza Dolnego prócz młynów i komory celnej. W sąsiedztwie po tej samej stronie drogi dom drewniano-ceglany, na oko z pierwszej dekady XX w. Trudno zrobić mu zdjęcie ukazujące go w pełnej krasie albowiem od strony drogi przy płocie zasłonięty jest lilakiem.

[Fot. 03] Pałacyk cygański | Lubicz (Lubicz Dolny, Dworcowa 39), 2013

[Fot. 04] Dom drewniano-ceglany | Lubicz (Lubicz Dolny, ul. Dworcowa 39), 2013

Cieszy mnie, gdy ktoś w przydomowym ogródku eksponuje dawne narzędzia rolnicze. Ozdobione roślinami stanowią o wiele atrakcyjniejszą ozdobę niż pretensjonalne skalniaczki. Szkopuł w tym, że nie wiem za bardzo do czego to służyło.

[Fot. 05] W przydomowym ogródku | Lubicz (Lubicz Dolny), 2013

Przy samym zakręcie Dworcowej, zza krzaków wyłonią się tory niegdyś łączące dworzec z młynem.

[Fot. 06] Tory łączące dworzec z młynem | Lubicz (Lubicz Dolny), 2013

Koniec Lubicza Dolnego (tego właściwego) zwiastuje wiadukt. Gdy widzę tam przejeżdżający pociąg nigdy nie jestem pewien czy za moment betonowa konstrukcja nie wytrzyma i będziemy mieć katastrofę.

[Fot. 07] Wiadukt kolejowy | Lubicz (Lubicz Dolny), 2013

Obyło się bez katastrofy. Pociąg przejechał, możemy bezpiecznie wkroczyć na most nad Drwęcą. W oddali widzimy dachy Lubicza Górnego i zespół młyński.

[Fot. 08] Dachy Lubicza Górnego | Lubicz (Lubicz Dolny), 2013

[Fot. 09] Zespół młyński widziany z mostu kolejowego | Lubicz (Lubicz Dolny), 2013

Nie dałem rady zrobić zdjęcia z miejsca gdzie stoi żołnierz z pocztówki. Barierek nie było, a ścieżka najwidoczniej zarosła na dobre.

[Fot. 10] Pod mostem nad Drwęcą | Lubicz (Lubicz Dolny), 2015

[Fot. 11] Sierpniowa Drwęca | Lubicz (Lubicz Dolny), 2015

Po drugiej stronie mostu czeka na nas zupełnie inny świat. Nawet jak ktoś nie wie, że właśnie przeszliśmy z ziemi chełmińskiej na ziemię dobrzyńską i ma w nosie, że stoimy już na terenie zaboru rosyjskiego zostawiając na tym odcinku granicznym zabór pruski po drugiej stronie Drwęcy, to rzut oka na budowlę, która wita nas u progu Kongresówki powinna dać nam do zrozumienia, że  nic już nie będzie takie samo jako przedtem. Albowiem inni architektoniczni szatani byli tu czynni. Lubicz Górny posiada najprawdziwszy zamek. Nie szkodzi, że nie średniowieczny. Widocznie sytuacja geopolityczna wymaga posiadania warowni. Kusznicy Karola z Lubicza Górnego herbu dwunastoszprychowe koło maskowali się wyjątkowo dobrze i pozostali niezauważeni.

[Fot. 12] Zamek nieśredniowieczny | Lubicz (Lubicz Górny), 2014

[Fot. 13] Zamek nieśredniowieczny | Lubicz (Lubicz Górny), 2014

Wpis wyciągnięty został z trumny. Pierwsza część – TUTAJ, powstała w lutym 2014. Druga miała powstać wkrótce po pierwszej jednak namierzenie złodzieja zdjęć rodem z Lubicza uśmierciło cykl. Niektórzy myślą, że wszystko co znajdą w sieci jest ich własnością. Przez ponad 2 lata co nieco się w Lubiczu zmieniło i być może część zdjęć okaże się nieaktualna. W trzeciej części, a planuję ją znacznie szybciej niż w 2018, dowiemy się co łączy Lubicz Górny ze Szczecinem.

[Fot. 14] Wiatrołap króla Karola | Lubicz (Lubicz Górny), 2014

4 thoughts on “Dreptanie po Lubiczu #2

  1. Sierpniowa Drwęca… . Zachwyciło mnie to zdjęcie przypominając o rzece co czeka.
    – Dzięki za przypomnienie!

    PS. Może chociaż w tym roku Dobry Los pozwoli wziąć udział w Rajdzie Granicznym?!

    • Rzeka czeka na Obserwatora w kajaku 😉
      Na Rajdzie Granicznym w ubiegłym roku nie byłem. Iść piąty raz po tej samej trasie mnie znudziło. A można przecież trasę odwrócić dla urozmaicenia i iść odwrotnie od Wisły do Lubicza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: