Stela na Rudaku już stoi!


Cmentarz menonicko-ewangelicki w Toruniu na Rudaku niemiłosiernie nam zarósł. Przyjemna dla oka zieleń okraszona wiosennymi kwiatami została już tylko na zdjęciach z majówkowych porządków. Jednak najważniejsze jest to, że w końcu najstarszy pomnik nagrobny został zamontowany. Serdecznie dziękuję Państwu Annie i Markowi Pankanin za profesjonalne złożenie nagrobka, który został znaleziony w czterech kawałkach. Drugie podziękowania należą się pracownikom toruńskiej spółki miejskiej Urbitor, którzy zamontowali stelę. Zgodnie z konstrukcją została umocowana na dwóch grubych kotwach. Jak już wspomniałem nagrobek ten jest najstarszym ze wszystkich zachowanych. Upamiętnia Friedricha Hinklera (1814-1872). Na samej górze mamy płaskorzeźbę krzyża i kotwicy, czyli symboli utożsamianymi odpowiednio z wiarą i nadzieją. Nieco niżej wyryte są pnącza bluszczu. Pod częścią informacyjną napisano krótki wierszyk:

Ruhe sanft hienieden
Stets von uns beweint
Bis des Himels Frieden
uns mit dir vereint!

Identyczną sentencję można znaleźć na cmentarzu ewangelickim w Pawłówku (gm. Sicieno, pow. bydgoski). Gdy uważnie przypatrzymy się literkom zauważymy resztki złotej farby zatem trzeba będzie wymalować na złoto, a przedtem umyć.
Montaż steli w sposób symboliczny zakończył renowację cmentarza. Rozpoczęto w 2013 i z blisko 40 nagrobków stwierdzonych w karcie cmentarza zrobiło się… 147. Wszystkie postumenty, które mogły stać stoją i to jest najważniejsze. Stowarzyszenie Nasz Podgórz, Tak Trzeba, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie, przedsiębiorstwo wielobranżowe zajmujące się pielęgnacją zieleni Taxlas, toruński Wydział Środowiska i Zieleni oraz Lapidaria – to wszystkie podmioty, które brały udział w przywróceniu cmentarzowi wyglądu cmentarza. Szkoda, że większość wydobytych spod ziemi nagrobków zasłoniło zielsko, ale z przyrodą jeszcze nikt nie wygrał. Nie ma mowy o oprysku bo znajduje się tu kilkanaście starych dębów z mającym 591 cm obwodu pomnikiem przyrody na czele. W grę wchodzi jedynie systematyczne koszenie i grabienie. Przed Wszystkich Świętych powinna pojawić się tablica informacyjna, ale o tym sza.
Na koniec odpowiadam na pytanie dlaczego stela nie stoi przy dębie zaraz obok wejścia. Bo nagrobek nie jest elementem wystawy sklepowej tylko ostatnią pamiątką kultury materialnej dla uczczenia zmarłego i musi być postawiony tam gdzie został znaleziony.

[Fot. 1] Stela Friedricha Hinklera została zamontowana tam gdzie ją znaleziono | Toruń (Rudak), 2016

[Fot. 2] Zielsko króluje na cmentarzu menonicko-ewangelickim | Toruń (Rudak), 2016

[Fot. 3] Część górna steli | Toruń (Rudak), 2016

[Fot. 4] Część dolna steli | Toruń (Rudak), 2016

[Fot. 5] Widok od tyłu | Toruń (Rudak), 2016

[Fot. 6] Tak wyglądała stela w 2013 | Toruń (Rudak), 2013

[Fot. 7] Stela Friedricha Hinkera (1814-1872) | Toruń (Rudak), 2016

Więcej o cmentarzu – TUTAJ

One thought on “Stela na Rudaku już stoi!

  1. Pingback: Cmentarz ewangelicki - Rudak - Lapidaria

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: