Prace na cmentarzu ewangelickim w Toruniu-Stawkach (XIV)


Bohaterkami dzisiejszych robót były minikoparka i chimera na habmurskich rejestracjach, ale  po kolei.

Byliśmy o krok od zastosowania minikoparki już w grudniu ubiegłego roku, ale ostatecznie udało się dopiero teraz. Usługa, za którą płaci Wydział Środowiska i Zieleni UM w Toruniu polega na niwelacji muld i pryzm przy nagrobkach. Ich okopywanie połączone z wykopywaniem śmietnisk doprowadziło, że cmentarz miejscami przypominał pobojowisko z lejami i okopami. Zwykłe grabienie sprawy nie rozwiąże tak skutecznie jak minikoparka sprawnie radząca sobie z piachem i korzeniami. Doświadczony operator sprzętu, uwrażliwiony na nagrobki, doskonale radził sobie na cmentarzu. Ziemię wywoziliśmy taczkami, która wpadała do nich wprost ze skarpówki. Po prawie trzech godzinach pękł przewód hydrauliczny od spychacza i prace ciężkiego sprzętu trzeba było zakończyć. Zdążyliśmy użyć minikoparki na blisko 25% powierzchni cmentarza. Co do znalezisk to sie przeliczyliśmy. Kawałek grubego granitu i kilka marblitowych maleństw.

A potem, gdy już ranna koparka szczęśliwie opuściła pole bitwy dosięgnął nas osobliwy despekt. Właściciele posesji naprzeciwko cmentarza, a dokładniej właścicielka raczyła nas oskarżyć o okropieństwa jakie widzi jej dziecko z okna. Podobno jest zmuszone przez nas „patrzeć na trumny” zamiast na zieleń, która była zanim rozpoczęło się porządkowanie. Na sugestię dołączenia się do prac zarzuciła nienormalność. Szanowni Państwo, gdy kupuje się działkę budowlaną warto zapoznać się z mapą i planami zagospodarowania przestrzennego. Cmentarz jest tu przynajmniej od czwartej ćwierci XIX wieku, a Wy zbudowaliście się w 2015.  I śmiecie żądać, by go „przenieść” albo „zlikwidować”? Zero poszanowania dla poświęconej ziemi i historii. Zamiast tego roszczeniowość wzmacniana niemieckim akcentem. Możecie sobie czynić niemieckie wtręty i jeździć autem na niemieckich rejestracjach. Nigdy Niemcami nie będziecie, a za Polaków też chyba się nie uważacie. Chcieliście wyjść na światowców zawstydzających prowincjuszy, a wyszliście na pożałowania godnych pieniaczy. Sąsiedzi, którzy najwyraźniej swoje wiedzą, określili Was grubym słowem. Nie będziemy tu go przytaczać, ale zdaje się trafili w samo sedno.
W arkadii nuworyszy nie ma cmentarzy i historii. Zapewne też nie ma starości, cierpienia i śmieci. Wszystko jest sterylne, pastelowe, przyjemne. My wolimy żyć w świecie realnym posiadającym bebechy. Ich okiełznanie wymaga wysiłku dlatego za tydzień ciąg dalszy prac na Stawkach z minikoparką.

[Fot. 1] Minikoparka wjeżdża na cmentarz | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 2] Prace na cmentarzu ewangelickim | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 3] Prace na cmentarzu ewangelickim | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 4] Prace na cmentarzu ewangelickim | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 5] Prace na cmentarzu ewangelickim | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 6] Prace na cmentarzu ewangelickim | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 7] Prace na cmentarzu ewangelickim | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 8] Trzy litery ze zdania: [Was Gott tut, das ist] woh[lgetan] Oczywiście to tylko przykład, mogło to być inne zdanie| Toruń (Stawki)

[Fot. 9] Pęknięty przewód oznaczał koniec prac | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 10] Koparka zjeżdża z cmentarza | Toruń (Stawki), 2017

[Fot. 11] Prace na cmentarzu ewangelickim | Toruń (Stawki), 2017

Fotorelacja na profilu FB Lapidariów – TUTAJ

O cmentarzu ewangelickim na Stawkach – TUTAJ

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: