Grupa Lapidaria – zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw, czyli o społecznym ratowaniu cmentarzy w województwie kujawsko-pomorskim


Konferencje mają to do siebie, że wszyscy się spieszą, a i tak są spóźnieni. Identycznie jest z „niechcianym dziedzictwem”. Spieszymy się z ratowaniem i upamiętnieniem mając świadomość, że wszystko co robimy jest spóźnione o wiele lat.

Pozwolę sobie rozpocząć autocytatem STĄD gdyż nie sądziłem, że moje słowa na temat spóźnienia okażą się prorocze nie tylko w odniesieniu do najczęstszego problemu podczas sympozjów i ratowania niechcianego dziedzictwa, ale także do własnego artykułu w tomie pokonferencyjnym „Ziemia skrywa kości”. O poznańskim wystąpieniu nie zapomniałem – TUTAJ, ale przyszło czekać nam ponad półtora roku na ukazanie się zapisu w formie papierowej. No więc jest. Dziś przyszedł pocztą. Gruby, 430-stronicowy tom wydany przez Instytut Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jednak mój artykuł jest już w jakiejś mierze nieaktualny. Zmieniły się liczby, po trosze kryteria podziału cmentarzy i status prawny Lapidariów. Komu to nie przeszkadza zapraszam do czytania, a potem do ratowania póki mamy co ratować.

Nie otrzymałem jeszcze elektronicznej wersji, po łamaniu i składzie, która ukazała się w tomie toteż wrzucam PDFa po zatwierdzonej korekcie – TUTAJ.


M. Wiśniewski, Grupa Lapidaria – zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw, czyli o społecznym ratowaniu cmentarzy w województwie kujawsko-pomorskim [w:] „Ziemia skrywa kości”. Zapomniane krajobrazy pamięci – cmentarze protestanckie w Wielkopolsce po 1945 roku, pod red. Jerzego Kołackiego i Izabeli Skórzyńskiej, Poznań: Instytut Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, 2017, s. 397-407.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: