Prace na cmentarzu ewangelickim w Toruniu-Stawkach (XVII)


Od wczoraj porządkowanie cmentarza ewangelickiego w Toruniu-Stawkach weszło w epokę pełnej mechanizacji. Do minikoparki obsługiwanej przez Pana Janusza Witkowskiego z firmy Jawit dołączył miniktraktor z miniprzyczepą Pana Grzegorza Gołębiowskiego z FHU G. A. M. E. Jak się dowiedzieliśmy, ostatnie szlify w dostosowaniu przyczepy do funkcji samowyładowczej odbywały się wcześnie rano. Tym bardziej cieszymy się, że pierwszy pomyślny test używalności odbył się na naszych oczach. Zresztą z uwagi na rozmiary sprzętu nie było problemu ze sprawnym manewrowaniem na cmentarzu. Po dokończeniu usuwania muld w północno-zachodnim narożu przyszedł czas na wywóz utworzonego wcześniej urobku. I tak minikoparka ładowała, minitraktor wywoził, a kura… Nie wiemy skąd się wzięła kura, ale trzeba przyznać, że czuła się na cmentarzu jak u siebie. Gdyby więc ktoś reflektował na jajka od kury z cmentarnego wybiegu, służymy adresem 😉
Ze znalezisk: cztery fragmenty tablic, w tym jedna z żeliwa. Szkoda, że nie cała, ale o tym nie ma co marzyć. Jej stan najlepiej obrazuje stopień grabieży jakiemu został poddany cmentarz. Choć nieodczytane fragmenty pisma kursywnego na jednym z postumentów i fragmentach krzyży z piaskowca są najprawdopodobniej z początku IV ćw. XIX wieku to tablica również dokumentuje jeden z najstarszych pochówków. Jeśli tylko genealogiawarchiwach.pl przestanie mieć przerwę techniczną poznamy pełne dane zmarłej i rok zgonu (1890 albo 1900).
Tak długiej pryzmy piachu, śmieci i korzeni Wydział Gospodarki Komunalnej UM w Toruniu jeszcze nie miał do odbioru, ale mamy nadzieję, że poradzą sobie i tym razem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że to dopiero połowa, bo reszta czeka na cmentarzu. Usługi koparki i transportu traktorem są pokrywane ze środków Wydziału Środowiska i Zieleni UM w Toruniu.

[Fot. 1] Wywóz urobku z cmentarza | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 2] Likwidacja muld z północno-zachodniej części cmentarza | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 3] Minitraktor z miniprzyczepą | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 4] Zamontowany system samowyładowczy spisał się bez zarzutu | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 5] Widok na nagrobki z jednej z pryzm, na drugim planie pryzmy do wywiezienia | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 6] Zapewniamy, że kura nie zamieniła się w rosół | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 7] Wywóz urobku z cmentarza (autofocus szwankuje) | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 8] Fragment ogrodzenia żeliwnego od pola grobowego (lata 80/90 XIX w.) | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 9] Resztka tablicy żeliwnej Luizy z domu Blech (1839-1890/1900) | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 10] Prace na cmentarzu ewangelickim | Toruń-Stawki, 2017

Więcej zdjęć – TUTAJ

O cmentarzu – TUTAJ

3 thoughts on “Prace na cmentarzu ewangelickim w Toruniu-Stawkach (XVII)

    • Lecz niestety prawdziwe. Tak jak i to, że większość ludzi przypomina sobie o tego typu cmentarzach od wielkiego dzwonu pod tytułem Wszystkich Świętych. Zapali znicz i odfajkowane. A ze Stawkami mamy chyba największą harówkę ze wszystkich cmentarzy dotąd sprzątanych. Żeby z zarośniętego wysypiska zrobić cmentarz na powrót, trzeba sporo czasu i cierpliwości do zgryźliwych sąsiadów…

      • Widziałem na fotografiach ile jest z tym roboty. Regularne wykopaliska. No a w tle nowe domki i pierwsza myśl, że na pewno lekko nie macie z sąsiadami. Nie podoba im się pewnie, że im cmentarz zaraz za płotem robicie. I to nie daj Bóg niemiecki albo starotestamentowy… Wytrwałości i siły życzę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: