Tropem wygiętej tablicy


Gdyby nie minikoparka nigdy byśmy jej nie znaleźli. Leżała głęboko pod likwidowaną warstwą korzeni i śmieci. Nie tyle brak większej części, co wygięcie zdziwiło nas najbardziej. Olgierd Kędzierski ze Stowarzyszenia Stawki wyprostował ją, a nam przyszło ustalić pełną tożsamość Louisy z domu Blech. Fragment roku śmierci sugerował, że do zgonu doszło w 1900, 1890 lub 1880 roku. Przewertowanie rejestru USC Podgórz z 1900 nie dało rezultatów. Rozwiązanie kryło się w rejestrze z 1890. Stało się to 11 czerwca o wpół do drugiej po południu. Jeszcze tego samego dnia mąż Wilhelm Meyer zgłosił się do urzędu. Zmarła mając 51 lat. Urodziła się i mieszkała na Stawkach. Była wyznania ewangelickiego. Córka gospodarza Johanna Blecha została żoną gospodarza Wilhelma Meyera.
Tym samym mamy najstarszy poświadczony datą zabytek z cmentarza ewangelickiego przy ul. Łącznej choć znalezione fragmenty krzyży z kursywnymi inskrypcjami prawdopodobnie powstały jeszcze w latach 80. XIX w. Frapujące jest, czy znaleziony 2 lata wcześniej, lecz niemal w tym samym miejscu, urywek innej tablicy nie upamiętnia śmierci męża Wilhelma. Na pierwszy rzut oka usytuowanie tekstu jest jednak inne, tzn. widać, że pomięto drugą linijkę z rangą rodzinną zmarłego.
Niestety przewidziana na najbliższą sobotę kolejna tura wywożenia urobku z pomocą minikoparki i minitraktora z miniprzyczepą została przełożona na 9 grudnia. Oby pogoda pozwoliła, bo musimy wyrobić się z tym do końca roku.

 

[Fot. 1] Wpis nr 78 dotyczący zgonu poszukiwanej Louisy Meyer z domu Blech.
AP Toruń, USC Podgórz, sygn. 1018. Akta zgonów z lat 1890-1893.
Pobrano z Genealogiawarchiwach.pl

[Fot. 2] Stan tablicy po znalezieniu | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 3] Znaleziony 2 lata temu urywek typowanej (raczej niesłusznie) na tablicę męża Louisy, Wilhelma Meyera | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 4] Stan tablicy po wyprostowaniu | Toruń-Stawki, 2017

Pozostaje oczyścić ją z rdzy, pomalować i uczytelnić napis. Wszystkie informacje o cmentarzu ewangelickim na Stawkach i akcjach porządkowych znajdziecie TUTAJ. Jak tylko hałdy urobku pojadą precz uaktualnię stan liczbowy nagrobków, bo przekroczyliśmy 120 stanowisk.

3 thoughts on “Tropem wygiętej tablicy

    • W najbliższą sobotę kolejna edycja seminarium „Toruńskie zabytki młodszego pokolenia”, a na nim m. in. wykład o lokalach rozrywkowo-wypoczynkowych działających na zapleczach poligonu pod Toruniem. Może tam padnie odpowiedź.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: