Tropem wygiętej tablicy


Gdyby nie minikoparka nigdy byśmy jej nie znaleźli. Leżała głęboko pod likwidowaną warstwą korzeni i śmieci. Nie tyle brak większej części, co wygięcie zdziwiło nas najbardziej. Olgierd Kędzierski ze Stowarzyszenia Stawki wyprostował ją, a nam przyszło ustalić pełną tożsamość Louisy z domu Blech. Fragment roku śmierci sugerował, że do zgonu doszło w 1900, 1890 lub 1880 roku. Przewertowanie rejestru USC Podgórz z 1900 nie dało rezultatów. Rozwiązanie kryło się w rejestrze z 1890. Stało się to 11 czerwca o wpół do drugiej po południu. Jeszcze tego samego dnia mąż Wilhelm Meyer zgłosił się do urzędu. Zmarła mając 51 lat. Urodziła się i mieszkała na Stawkach. Była wyznania ewangelickiego. Córka gospodarza Johanna Blecha została żoną gospodarza Wilhelma Meyera.
Tym samym mamy najstarszy poświadczony datą zabytek z cmentarza ewangelickiego przy ul. Łącznej choć znalezione fragmenty krzyży z kursywnymi inskrypcjami prawdopodobnie powstały jeszcze w latach 80. XIX w. Frapujące jest, czy znaleziony 2 lata wcześniej, lecz niemal w tym samym miejscu, urywek innej tablicy nie upamiętnia śmierci męża Wilhelma. Na pierwszy rzut oka usytuowanie tekstu jest jednak inne, tzn. widać, że pomięto drugą linijkę z rangą rodzinną zmarłego.
Niestety przewidziana na najbliższą sobotę kolejna tura wywożenia urobku z pomocą minikoparki i minitraktora z miniprzyczepą została przełożona na 9 grudnia. Oby pogoda pozwoliła, bo musimy wyrobić się z tym do końca roku.

 

[Fot. 1] Wpis nr 78 dotyczący zgonu poszukiwanej Louisy Meyer z domu Blech.
AP Toruń, USC Podgórz, sygn. 1018. Akta zgonów z lat 1890-1893.
Pobrano z Genealogiawarchiwach.pl

[Fot. 2] Stan tablicy po znalezieniu | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 3] Znaleziony 2 lata temu urywek typowanej (raczej niesłusznie) na tablicę męża Louisy, Wilhelma Meyera | Toruń-Stawki, 2017

[Fot. 4] Stan tablicy po wyprostowaniu | Toruń-Stawki, 2017

Pozostaje oczyścić ją z rdzy, pomalować i uczytelnić napis. Wszystkie informacje o cmentarzu ewangelickim na Stawkach i akcjach porządkowych znajdziecie TUTAJ. Jak tylko hałdy urobku pojadą precz uaktualnię stan liczbowy nagrobków, bo przekroczyliśmy 120 stanowisk.

Reklamy

One thought on “Tropem wygiętej tablicy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: