Prace na cmentarzu ewangelickim w Toporzysku (XIII)


I tym razem mieszkańcy nie zawiedli. Za wzorową postawę należy wyróżnić w szczególności niezmordowane członkinie KGW Toporzysko. To dzięki tym Paniom nagrobki są wyczyszczone, a ich wnętrza wypełnione piaskiem. Było zarówno smacznie – za sprawą ciasta i kociołka, jak i efektywne – bo w końcu udało się podnieść wysoki i masywny nagrobek właściciela gościńca Augusta Tewsa. Na zmycie śladów po kleju przyjdzie czas, obecnie stawiamy postumenty, kleimy tablice, ustawiamy kolejne obmurówki.

[Fot. 1]

[Fot. 2]

[Fot. 3]

[Fot. 4]

[Fot. 5]

[Fot. 6]

[Fot. 7]

[Fot. 8]

[Fot. 9]

[Fot. 10]

[Fot. 11]

[Fot. 13]

[Fot. 14]

[Fot. 15]

Więcej zdjęć – TUTAJ
O cmentarzu – TUTAJ

4 thoughts on “Prace na cmentarzu ewangelickim w Toporzysku (XIII)

 1. Przy okazji każdego listopadowego święta Wasza robota powinna być stawiana za wzór we wszystkich mediach. Żałuję, że na początku listopada żadna z telewizorni nawet się o Was nie zająknęła. Ani inne środki masowego rażenia.

  • W TVP Bydgoszcz miałem okazję powiedzieć co nieco o zapomnianych cmentarzach, ale akurat był poniedziałek po wyborach samorządowych więc nie wiem na ile to było dla odbiorców istotne.
   Cóż, dziś jest odwrotnie, to nie dziennikarz goni za tematem, to Ty musisz prosić by Cię promowali. A jak już sam opisze to czasami ręce opadają. Tak naprawdę robimy to cały rok i cmentarne święta wolimy poświęcić na „własne” groby.
   W poniedziałek omawiałem „Ewangelicką Atlantydę” w toruńskim klubie PERS. Fotorelacja na naszym FB, nie mam czasu zamieszczać wszystkiego tutaj. Natomiast już 17 listopada w Łodzi odbędzie się druga konferencja cmentarna „Cmentarze – milczący świadkowie historii”, na której społecznicy z tej branży będą omawiać swoje dokonania. O tym na pewno jeszcze tu przypomnę, Lapidaria też tam będą.
   Pozdrawiam

   • Podziwiam wszystko co robicie! Szerokie wsparcie medialne byłoby bardzo potrzebne, bo tylko tak można dotrzeć do świadomości i sumień szerszych mas. A problem istnieje bezspornie. Byłem jakiś czas temu na cmentarzyku wojennym w Działdowie – źle to wygląda, bardzo źle. W paru innych miejscach, to samo. Wasza działalność jest więc najprawdziwszym światełkiem w tunelu. Jesteście OPP i można Wam przekazać 1%?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: