Nabożeństwo ekumeniczne w Toporzysku


Zgodnie z planem w samo południe na cmentarzu ewangelickim w Toporzysku (gm. Zławieś Wielka, pow. toruński) rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks. prob. Michała Walukiewicza z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu oraz prob. ks. kanonika Henryka Sychty z parafii rzymskokatolickiej pw Św. Marcina Biskupa w Czarnowie. Na uroczystości obecny był także wójt gminy Zławieś Wielka, Pan Jan Surdyka. Mimo, że pogoda nie rozpieszczała, na nabożeństwo dotarlitakże niezmordowani członkowie OM PTTK Toruń idąc wałem z Pędzewa.

Motywem przewodnim były słowa Psalmu 46, 9 Pójdźcie i zobaczcie dzieła Pana, | Który czyni dziwne rzeczy na ziemi! Nie nam równać się do Tego, który uśmierza wojny aż po krańce ziemi, kruszy łuki, łamie włócznie, tarcze pali w ogniu, ale udało się. Cmentarz z zarośniętego pobojowiska zamienił się w godne miejsce pochówku. Był czas rzucania kamieni i nastał czas zbierania kamieni, jak przeczytacie na tablicy umieszczonej na cmentarzu. Ciut wysoka, ale zawiera wszystkie niezbędne informacje.

Po nabożeństwie przyszedł czas na minisympozjum. Wystąpił dr Michał Targowski (UMK Toruń) z prelekcją na temat olędrów żyjących na terenach pomiędzy Toruniem, a Bydgoszczą oraz Michał Wiśniewski (Lapidaria), który przybliżył dzieje cmentarza w Toporzysku. Na koniec dla wszystkich zaangażowanych czekała olęderska uczta i rozdanie pamiątkowych dyplomów.

Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do dzieła uporządkowania cmentarza: KGW Toporzysko, OSP Toporzysko, Urzędowi Gminy Zławieś Wielka, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu oraz mieszkańcom wsi i gminy. Dziękujemy także wszystkim, którzy brali udział w pozostałych aktywnościach projektu „Dziedzictwo Nadwiślańskich Olędrów – Toporzysko 2018” zrealizowanego dzięki środkom z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Kolejna cząstka Ewangelickiej Atlantydy odzyskała godność dzięki Waszej pracy. Pamiętajcie – od teraz to Wasz cmentarz.

[Fot. 1] Ks. prob. Michał Walukiewicz z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu i prob. ks. kanonik Henryk Sychta z Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marcina Biskupa w Czarnowie.

[Fot. 2] Jan Surdyka, wójt Gminy Zławieś Wielka

[Fot. 3] Autor strony kolejny raz zanudza o cmentarzach 😉

[Fot. 4] dr Michał Targowski (UMK Toruń)

[Fot. 5] Członkowie PTTK Toruń, którzy dotarli na uroczystość na pieszo z Pędzewa

[Fot. 6]

[Fot. 7] I pomyśleć, że dyplom za pracę wolontariacką sprawia tyle radości.

[Fot. 8] Tablica informacyjna

[Fot. 9] Nabożeństwo ekumeniczne na cmentarzu ewangelickim w Toporzysku

One thought on “Nabożeństwo ekumeniczne w Toporzysku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: