O mieszkańcach poligonu toruńskiego


Myślę, że debata to niezbyt właściwe słowo, to raczej spotkanie ze śladami przeszłości. Historia wsi i osad, która definitywnie ukończyła swój bieg na początku lat 50. XX wieku. Start ginie w odmętach XVIII wieku, meta nastąpiła w związku z powiększeniem poligonu toruńskiego. Na kartach żadnej z ksiąg nie znajdziemy relacji z tego swoistego wyścigu dziejów.

Bizon, Brzeczka (Herzogsfelde), Dębiniec (Dembiniec, Holzhausen), Dziwak, Frydolina, Grabia-Holendry (Holanderei Grabia, Herzogsfelde), Kapliczka (Pustelnia), Kopcówka, Kuchnia (Kuchnia Królewska, Kochenberg), Ługi (Lugau), Maciejewo (Herzogsfelde), Pieczenia (Sachsenbrück), Pieczonka (Sachsenbrück), Popioły (Aschenort), Ruhheide, Sarnak, Stanisławowo-Poczałkowo, Stanisławowo-Służewo (Przybranowskie Holendry, Sachsenbrück), Stare Grabia (Alt Grabia), Suchowice (Kolonia Suchatowska, Polnisch Suchatowko, Kleinwaldow), Wodek (Wódka, Wódki, Wudek), Wygoda (Sandkiefern), Zakręt (Wirbelthal) – wymieniam alfabetycznie polskie i niemieckie nazwy wszystkich wsi, kolonii, leśniczówek, folwarków i karczm, których już nie ma. Ci, którzy przeczytali uważnie nazwy wszystkich miejscowości już widzą jeden wyjątek. Oczywiście Stare Grabia leżą poza poligonem i są dziś częścią Kawęczyna (gm. Gniewkowo, pow. inowrocławski). Może nawet dzisiejsi mieszkańcy nie wiedzą, że niegdyś był to majątek, którego właściciel dał początek Dębińcowi i Wygodzie.

Jeśli Twoi rodzice, dziadkowie bądź inni krewni czy znajomi żyli w wymienionych wyżej miejscach, co więcej posiadasz ich zdjęcia albo inne archiwalia (np. metryki, świadectwa) to zapraszam w imieniu Grupy Turystyczno-Krajoznawczej działającej w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim (ul. Parkowa 3) na spotkanie w piątek 29 marca 2019 roku, na godzinę 17:00. Dla tych, którzy wolą podzielić się informacjami pisemnie: michal.piotr.wisniewski@gmail.com.

Troszkę już o poligonie było:

One thought on “O mieszkańcach poligonu toruńskiego

  1. Pingback: Szlakiem poligonowych widm 2019 (01) | Kamień na kamieniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: