O! lender 2019


Łabędzi śpiew z poprzedniego posta już albo chwilowo nieaktualny. Problem przejściowo rozwiązuje Dropbox. Tu nadal dla każdego zdjęcia można utworzyć link, który zmodyfikowany o jeden parametr poprawnie wyświetla się w WordPressie i Wikidot. Czy to rozwiązanie trwale rozwiąże kłopot, zobaczymy. Mam przeczucie, że to tylko tymczasowy środek. Ostatecznie zostanę więc zmuszony do wykupienia większego miejsca na pliki w WordPress i Wikidot, a następnie przegrania tam wszystkich zdjęć. To i tak nic w porównaniu z ich ponownym ręcznym wstawianiem. Wczoraj ponownie wstawiałem zdjęcia z ostatniego wpisu na temat poligonu (nie dokończyłem). Okazało się , że dodawanie zdjęć z Google Photos Library to nic innego jak tworzenie kopii pliku z Google Photos i umieszczenie jej w storage’u Worpdressa. Ten sam efekt otrzymam, gdy bezpośrednio umieszczę je w WordPressie. Dobra koniec ględzenia. Jeśli poniższe zdjęcia znikną to znak, że także Dropbox ma ludzi w dupie, a jedynym remedium jest skorzystanie z płatnej opcji.

Nadrabianie zaległości zaczynamy od O!lendra 2019. Jedyna w Polsce gra terenowa na motywach życia osadników olęderskich odbyła się 29 października w Nowym Ciechocinku. Ta mała wieś położona w obszaru chronionego krajobrazu Niziny Ciechocińskiej mocno zmieniła swój charakter w ostatnich latach. Z terenu rolniczego nieuchronnie zmieniła się w klasyczne suburbie. Mimo to nadal zachowuje swój olęderski rodowód widoczny w krajobrazie.

Szyli lniany worek, rozpalali żelazka na węgiel, ubijali masło w kierzance, wyciskali sok prasą, szukali nagrobków, mierzyli się z plattdeutsch, poznawali germanizmy, malowali kafle na kobaltowo i oczywiście doili krowę. W szczególności ta ostatnia z wymienionych konkurencji wprawiła w ekscytację zarówno uczestników, jak i kibiców. Tak, krowa była sztuczna, ale jak najbardziej dojna. Przez kilka godzin 20 osób w 5 drużynach wczuwało się w codzienność olędrów. A przyglądali się temu bacznie menonici z Teatru Janek Wędrowniczek, którego członkowie uświetnili końcową część zabawy.
Wyniki – wygrali czarni, potem kolejno szarzy, zieloni, czerwoni i niebiescy. Miejsce nie było ważne, bo każdy otrzymał nagrodę. Po grze, w lokalnej świetlicy, odbyła się uczta dla graczy i gości, z wieloma olęderskimi kulinarnymi akcentami.

Dziękujemy graczom i mieszkańcom Nowego Ciechocinka za wspólną zabawę, a teatrowi Janek Wędrowniczek za menonicką atmosferę. Szczególne wyrazy uznania dla Amalii, Euphrosiny, Kathariny, Marthy i Fryderyka Wilhelma za zaangażowanie w rolę w najdrobniejszych szczegółach. Dzięki Wam na jeden dzień dawny olęderski świat ponownie zagościł nad Wisłą.
Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Projekt dofinansowany z programu „Decydujesz Pomagamy”.
O grze pisała lokalna Gazeta Aleksandrowska – TUTAJ, na moment było Radio PiK.

[Fot. 1] Menonici z Teatru Janek Wędrowniczek i militarni olędrzy ze Skępego

[Fot. 2] Co to je ten Łolender, czyli wstęp, podział na drużyny, rozdanie koszulek

[Fot. 3] Nauka dojenia od najmłodszych lat

[Fot. 4] To był jeden z najlepszych wyników

[Fot. 5] Dopasowanie germanizmów do obrazków nie było wcale takie proste

[Fot. 6] Gdzie leży Melania Tober?

[Fot. 7] Wyciskanie soku ze śliwek za pomocą dawnej prasy

[Fot. 8] Jak rozpalić żelazko mając do dyspozycji tylko 3 zapałki?

[Fot. 9] Kobaltowe dzieło jednej z drużyn

[Fot. 10] Ubijanie masła nie jest takie łatwe jak się wydaje

[Fot. 11] Bez menonitek gry by nie było.

[Fot. 12] Bohaterka mlecznych zmagań

Więcej zdjęć na FB – TUTAJ.

5 thoughts on “O! lender 2019

  1. Teraz już wiem że nie łatwo być Olendrem,ale jeszcze trudniejsze zadanie mieli organizatorzy że wszystko udało im się dopiąć na tą imprezę – dla nich duże DZIĘKUJEMY !
    PS.Przepraszam Mućkę za to że nie byłem zbyt delikatny podczas dojenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: